Kółko języka niemieckiego


Idź do treści

Menu główne:


Dzień Języka Niemieckiego

Wydarzenia > 2013-2014

W poniedziałek, 23 czerwca odbył się w naszej szkole Dzień Języka Niemieckiego. Miał on na celu przybliżyć kraje niemieckojęzyczne oraz zachęcić do nauki języka niemieckiego jako języka, którym posługuję się 60 % mieszkańców krajow europejskich.

Na początku Ola, Paulina oraz Ania przedstawiły Niemcy, największy pod względem zarówno obszaru jak i liczby mieszkańców kraj niemieckojęzyczny.
Uczennice przedstawiły najważniejsze daty i wydarzenia historyczne, przez powstanie dwóch państw NRD i RFN do zjednoczenia Niemiec i obalenia Muru Berlińskiego. Przybliżone zostały także zwyczaje i obyczaje niemieckie np. Maibaum - święto, podczas którego chłopak posadza drzewko z powieszonym sercem ukochanej przed domem.
Wszyscy uczniowie, którzy licznie przybyli na to spotkanie dowiedzieli się również genezy powstania hymnu oraz godła Niemiec. Nie wszyscy bowiem wiedzieli, że pierwsza zwrota hymnu ("Deutschland Deutschland
über alles.....") została oficjalnie, konstytucyjnie usunięta i nie jest wykonywana podczas żadnych uroczystości państwowych.

Następnie Piotr i Wiktor przeprowadzili konkurs "Znana osobistości". Polegał on na tym, że pokazywali przygotowane przez siebie zdjęcia znanych osób z krajów niemiekojęzycznych a widzowie musieli odgadnąć, kto to jest. Jako nagrody latały miękkie piłeczki "Teraz Niemiecki". Niektórzy uczniowie uzbierali po kilka piłeczek.

Natalia, Diana i Janina przedstawiły ciekawostki o Austrii, drugi co do wielkośći państwem niemieckojęzycznym. Jest to państwo przede wszystkim z niesamowitym dorobkiem kulturowym: literatura, muzyka. Stąd pochodzą sławni "klasycy wiedeńscy" : Joseph Haydn, Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven.

Mogliśmy się także dowiedzieć, co to jest tort Sachera oraz co oznacz "dirndl" - ludowy strój kobiecy, bardzo charakterystyczne dla Austrii i południowej części Niemiec. Można go zauważyć podczas festynów ludowych oraz sławnym Oktoberfest.

Weronika opowiedziała o najwiekszych parkach rozrywki, które mieszczą się na terenie Niemiec i Austrii. Chodzi o Heide Park, Europa Park oraz Prater. Podczas jej wypowiedzi prezentowane były krótkie filmiki pokazujące te właśnie obiekty. Można było choć przez chwilę poczuć się na największej kolejce górskiej świata - wpisana do Księgi Rekordów Guinessa!!!!

Ania natomiast przedstawiła swoistą ciekawostę architektoniczą Wiednia, dom znanego architekta Hunderwassera, od którego nazwiska został ten dom nazwany.
Dom ten charakteryzuje się.... wszystkim. Umiejscowienie schodów, kształt okien, położenie elementów wyposażenia łazienek jest bardzo oryginalne i bardzo rzadko jest w linii prostej, tak jak my to znamy. Burzy on całkowicie znane nam schematy i wygląd domów ale w zupełności nie powoduje to, że jest on brzydki. Śmiem nawet powiedzieć, że w tej oryginalności i wyjątkowości jest piękny, zjawiskowy, niepowtarzalny.

Ostatnim państem przedstawianym podczas spotkania była Szwajcaria. Daria, Dominika, Marta i Weronika opowiedziały krótko o jedynym neutralnym państwie w Europie, który słynie z serów, banków oraz czekolady:)

Oprócz informacji o samym państwie przybliżone zostały najciekawsze miasta w Szwajcarii: Zurych, Lucerna, Berno, Bazylea, Berno.

Mogliśmy się także dowiedzieć o pewnym niuansach kulturowych np.: uważane za niekulturalne jest dzwonienie bądź przebywanie w gościach po 22, nie wskazane jest także głośne rozmawianie przez telefon w miejscu publicznym. Mężczyźni natomiast posiadają w swoich domach karabin - przydział ze służby wojskowej, mogę go jednak tylko używać na rozkaz Szwajcarskiej Rady Związkowej i stojącego na jej czele prezydenta.

Do zabawy zaproszeni zostali także nauczyciele. Pani Dorota Nowak, pani Beata Ziółkowska-Naliwajska oraz pani Katarzyna Pietraszko wzieły udział w "Łamańcach Językowych", prowadzonych przez Darię i Dominikę. Każda z pań nauczycielek losowały krótką sentencje, przysłowie, które zostało im przez uczennice odczytane. Ich zadanie polegało na tym, aby jak najdokładniej powtórzyć (poprawnie odczytać) wylosowaną przez siebie sentencję. Widzowie brawami wybrali najlepszego wykonawcę - zwyciężyła pani Beata. Gratulujemy!!!!

O stereotypach panujących wśród nas o Niemcach, o zakorzenionych, utartych poglądach o Polakach opowiedziała krótko Ania. Zwróciła uwagę, że są to wyobrażenia krzywdzące, bazujące na wzajemnych uprzedzeniach obu narodowości. Poprzez poznawanie kultury, języka jesteśmy w stanie takie uprzedzenia zniwelować, zbudować własne, pozytywne doświadczenia o Niemcach.

Na koniec Marta i Weronika sprawdziły czujność uczniów zgromadzonych na sali i przeprowadziły mini konkurs "Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych". Zadawały pytania odnoszące się do informacji zawartych w wypowiedziach swoich poprzedników a odpowiadały osoby, które jako pierwsze się zglosiły. Oczywiście nagrodą były żółte piłeczki, które zrobiły niesamowitą furorę :)

W konkursie bardzo dzielnie brali udział także uczniowie klas szkoły podstawowej, którzy "wyrywali" odpowiedzi swoim starszym kolegom i koleżankom.

Na zakonczenie przedstawione zostały wyniki konkursu języka niemieckiego, który odbył się w naszej szkole 16 maja br.. Uczniowie klas gimnazjalnych w poszczególnych kategoriach klasowych walczyli o tytuł "Detuschmeister" czyli Mistrza Języka Niemieckiego.
Po raz pierwszy mieliśmy podwójne pierwsze miejsce w klasach I gimnazjum a wywalczyli je Julia Rynarzewska oraz Rafał Tucholski uzyskując identyczną liczbę punktów. W kategorii klas II tytuł Mistrza trafił do Janiny Księskiej, która tym samym obroniła tytuł uzyskany rok wcześniej jak ouczennica klas I gimnazjum. W kategorii klas III zwyciężyła Daria Staszewska. Wszyscy zwyciężcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

Chciałbym podziękować wszystkim osobom za pomoc w realizacji Dnia Języka Niemieckiego, za pomoc w przygotowaniach, próbach, dekorowaniu sali oraz wsparciu techniczemu.

Jednocześnie dziekuję instytucjom: Ambasadzie Szwajcarii w Warszawie, Ambasadzie Austrii w Warszawie, Konsulatowi Generalnemu Niemiec w Gdańsku, wydawnictwu NOWA ERA za pomoc w zorganizowaniu nagród rzeczowych oraz udostepnienie materiałów przydatnych jako elementy dekoracyjne, które z pewnością uświetniłu nasz Dzień Języka Niemieckiego.

Serdecznie dziekuję!!!!

Zapraszam do Galerii na zdjęcia z Dnia Języka Niemieckiego.

Strona główna | Aktualności | Wydarzenia | Deutschfreunde | Galeria | Ciekawe strony | Materiały do nauki | Kontakt | Mapa witryny


Powrót do treści | Wróć do menu głównego